جمعه , 16 مرداد 1399

مزایای ورود به بازار سرمایه برای شرکت‌های بخش خصوصی

حسن فروزان‌فرد، رئیس کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران بر این باور است که با ورود بنگاه‌های بخش خصوصی به بازار سرمایه، زمینه شفافیت عمو‌می ‌فراهم ‌می‌شود.

فروزان‌فرد که پس از جلسه مشترک و آنلاین دو کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» و «بازار پول و سرمایه» در مقابل دوربین خبری اتاق تهران قرار گرفت، درباره این نشست توضیح داد: با تغییراتی که در بازار سرمایه رخ داده و اقبال عمومی به این بازار جهش یافته است، این ایده به ذهنمان رسید که از این فرصت برای بهبود کسب و کار‌ها بهره بگیریم.

او یکی از برنامه‌های مورد پیگیری کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» را موضوع شفافیت عنوان کرد و گفت: بازار سرمایه، شفاف‌ترین بازار معاملاتی کشور تلقی ‌می‌شود از آن جهت که مقررات‌گذاری شده، از قواعد روشنی برخوردار است و اطلاعات به صورت برخط به فعالان ارائه ‌می‌شود.

او‌ افزود: اتفاق‌ مثبتی‌ که‌ در‌ دو سال گذشته و به ویژه شش تا هفت ماه اخیر رخ داده آن است که مردم عادی‌ و سرمایه‌داران خرد تشخیص داده‌اند وارد بازار سرمایه شوند. در واقع این یک فرصت طلایی است‌ که‌ فعالان اقتصادی با سرمایه خرد و متوسط برای کسب منافع به یک بازار شفاف روی آورده‌اند. ما به عنوان نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون‌های‌ مشورتی اتاق تهران، خوشحالیم که بازار‌ سرمایه، به هر دلیل‌ مورد توجه عمومی قرار گرفته‌ و تلاش‌ ‌می‌کنیم از این اقبال عمومی به بازار سرمایه برای پیشبرد اهداف‌ بخش خصوصی بهره ببریم.

فروزان‌فرد بر این عقیده است که در شرایط کنونی‌ ورود‌ هر چه بیشتر‌ شرکت‌ها و بنگاه‌های بخش خصوصی به بازار سرمایه نه تنها به شفافیت عمومی فضای کسب و کار منتهی ‌می‌شود که ارزش سرمایه‌ای که در اختیار این شرکت‌ها قرار دارد نیز افزایش یافته و منجر به توسعه بیشتر این بنگاه‌ها ‌می‌شود.

او افزود: بر این اساس، تلاش ‌می‌کنیم از طریق‌ نمایندگان اتاق در نهادهایی چون شورای عالی بورس، تعامل بیشتری با این نهادها برقرار کنیم. در عین حال اتاق تهران ‌می‌تواند شرکت‌هایی که قابلیت ورود به بورس را دارند، شناسایی کرده و در صدد تسهیل ورود آنها به این بازار برآید. در این صورت، عمق بازار نیز افزایش یافته و موجب پایداری هر چه بیشتر این بازار ‌می‌شود. دستاورد دیگر ورود شرکت‌ها به بازار سهام، تقویت شفافیت عمومی خواهد بود.

 

فیلم کوتاه گفت‌وگو با حسن فروزان‌فرد، رئیس کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران را اینجا ببینید و بشنوید:

...

آیا اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز نزدیک است؟

نمایندگان بخش خصوصی در نشست نوزدهم کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران در …