سه شنبه , ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

بخش سلامت و درمان در لایحه بودجه سال ۹۸

در بیست‌و‌پنجمین نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، لایحه بودجه سال ۹۸ دولت مورد نقد و بررسی قرار گرفت و گزارشی از این بودجه از منظر حوزه سلامت نیز ارائه شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در این نشست ابتدا رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران با اشاره به رفت‌‌و‌آمد صورت گرفته در راس وزارت بهداشت طی ماه گذشته، حضور دکتر نمکی به عنوان سرپرست این وزارتخانه را با فال نیک گرفت و در عین حال اظهار امیدواری کرد که روزی فرا برسد که سکان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را افراد مطلع در حوزه اقتصاد در دست بگیرند.

محمود نجفی‌عرب به برخی تغییر و تحولات صورت گرفته پس از حضور سرپرست جدید وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود: سرپرست جدید وزارت بهداشت در نخستین گام، طی احکامی اعضای جدید هیات امنای ارزی را ابلاغ و در احکام آنان تاکید کرده است که هیات امنای ارزی در حوزه‌هایی که بخش‌خصوصی حضور دارد حق ورود و رقابت با بخش خصوصی را ندارد که باید این دیدگاه را به فال نیک گرفت.

بازگشت رکود تورمی به اقتصاد ایران؟

در ادامه این نشست، مشاور عالی رییس اتاق تهران به تحلیل لایحه بودجه سال ۹۸ دولت پرداخت. ابراهیم بهادرانی با بیان اینکه از جمله اهداف بودجه سال آتی کشور، ارتقای سرمایه‌ اجتماعی، اصلاح روش پرداخت یارانه نقدی و به‌کارگیری سیاست‌های مالی و پولی مناسب است، افزود: از جمله انتظارات بخش خصوصی از این لایحه، عدم توسعه عملکرد شرکت‌های دولتی، پیش‌بینی معقول درآمدهای مالیاتی، پیش‌بینی پرداخت بدهی به طلبکاران از دولت در بودجه، اصلاح نظام بانکی و جلوگیری از توزیع رانت، است.

وی در ادامه با اشاره به رقم ۱۷۰۳ هزار میلیارد تومانی بودجه سال آینده کشور، افزود: با وجود واگذاری برخی از شرکت‌های دولتی، ۵۲ درصد بودجه شرکت‌ها افزایش یافته است و این در حالی است که به نظر می‌رسد رشد مذکور در صورتی که تغییر مبنایی به وجود نیامده باشد، غیرمنطقی است.

بهادرانی همچنین افزود: با توجه به این که تورم ۸ ماهه امسال معادل ۱۸ درصد اعلام شده است، با توجه به رشد ۵٫۷ درصدی بودجه معادل ۱۲٫۳ درصد، بودجه سال آتی انقباضی است.

مشاور عالی رییس اتاق تهران سپس تصریح کرد: در سال ۹۷، درآمد مالیاتی مصوب ۱۴۲ هزار میلیارد تومان مصوب شده که در شش ماهه اول امسال حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان برابر ۷۰ درصد محقق شده است با این وجود، در لایحه پیشنهادی ۸٫۵ درصد رشد داده شده و به رقم ۱۵۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

بهادرانی با این حال افزود: پیش‌بینی می‌شود که طی سال آینده، بخش تولید در رکود و درآمد اشخاص حقوقی و مالیات کمتر خواهد شد و این در حالی است که درآمد گمرکی نیز، به رغم افزایش نرخ ارز معادل ۲۰ درصد کمتر خواهد شد. این در حالی است که طی سال آینده، اقتصاد کشور با رکود تورمی مواجه خواهد شد.

بودجه‌ریزی وزارت بهداشت برای سال ۹۸

مشاور کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران نیز طی تحلیلی بر بخش بهداشت و درمان لایحه بودجه سال ۹۸، گفت: بودجه‌ای که برای وزارت بهداشت در نظر گرفته شده ۱۴٫۴۸۹ میلیارد تومان است که شامل ۴٫۴۲۶ میلیارد تومان اعتبارات هزینه‌ای، برابر ۹٫۴۳۰ میلیارد تومان درآمد اختصاصی و ۶۳۳ میلیارد تومان اعتبارات متفرقه و سرمایه‌ای است و در کل با رشد ۰٫۳ درصدی نسبت به سال قبل مواجه شده است.

سعید طاهری افزود: در بودجه وزارت بهداشت، ردیف طرح تحول سلامت با اعتبار ۴۹۰۰ میلیارد تومانی اضافه شده است.

وی افزود: عدم رشد بودجه ردیف «کاهش نرخ داروهای ساخته شده، مواد اولیه، واکسن، شیرخشک» و «یارانه دارو و شیرخشک» با در نظر گرفتن افزایش میانگین قیمت دلار در بودجه سال ۹۸ به ۵۴۰۰ تومان، نگرانی‌های زیادی را در حوزه دارو در پی دارد.

به گفته این کارشناس کمیسیون اقتصاد سلامت، بودجه پزشک خانواده نیز از سال ۹۲ ثابت مانده و در لایحه سال ۹۷ حتی با ۲۰ هزار میلیارد تومان کاهش مواجه است. طاهری همچنین افزود: بودجه مربوط به فصل درمان، ۱۰ درصد و فصل بهداشت ۶ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است که کمترین رشد خود در سال‌های اخیر را تجربه می‌کند.

به گفته وی، سهم وزارت بهداشت از بودجه کل کشور ۵٫۱درصد است که این نسبت در مقایسه با سال ۹۷ و سال های قبل که ۶٫۳ درصد بوده کاهش پیدا کرده است. سعید طاهری در ادامه افزود: مشکل دیگر در بودجه‌ریزی وزارت بهداشت، تامین اعتبار لازم برای پرداخت حقوق نیروهای جدید است به طوری که در دو سال گذشته حدود ۳۰ هزار نفر نیروی جدید در وزارت بهداشت استخدام شدند که برای پرداخت حقوق آنها رقم مناسبی به بودجه در مقایسه با سال‌های گذشته اضافه نشده است.

 

...

استفاده از توصیه‌نامه‌های ICC در تقویت نظام نظارتی تشکل‌ها

کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران در گام جدیدی از فعالیت‌ها، بررسی …