دوشنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۱

 اختتامیه دوازدهمین دوره جشنواره ملی بهره‌وری در اتاق تهران برگزار شد


ارزیابی و تقدیر از پروژه‌های ارتقای بهره‌وری در بنگاه‌ها

اختتامیه دوازدهمین دوره جشنواره ملی بهره‌وری با همکاری اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران در سالن امین‌الضرب اتاق بازرگانی تهران برگزار شد. جشنواره ملی بهره‌وری در راستای کمک به تحقق مفاد برنامه‌های توسعه در حوزه بهره‌وری و با هدف اشاعه فرهنگ مدیریت بهره‌وری و کمک به افزایش توان رقابت‌پذیری بنگاه‌های اقتصادی و قدردانی از بهره‌ورترین مدیران ارشد شرکت‌های ایرانی برگزار می‌شود.

این جشنواره پس از برگزاری دوازده دوره و آغاز رسمی سیزدهمین دوره خود تاکنون توانسته است ۱۸۰ شاخص مالی، اقتصادی و بهره‌وری را برای بیش از پنج هزار بنگاه اقتصادی به دو نرخ جاری و ثابت در قالب ۵۲ گروه تولیدی و خدماتی بر اساس روش‌شناسی سازمان ملی بهره‌وری ایران از سال ۱۳۸۲ تاکنون اندازه‌گیری کند. ایجاد پایگاه‌های داده برای بیش از ۷۵۰ تجربه موفق ارتقای عملکرد و بهره‌وری و نزدیک به ۸۵ تجربه موفق بهینه‌کاوی در سازمان‌ها، اندازه‌گیری شاخص رضایت کارکنان برای نزدیک به ۱۴۳ بنگاه اقتصادی و ایجاد شبکه‌ای متشکل از ۶۵۰۰ متخصص در صنایع مختلف به عنوان داور از دستاوردهای جشنواره ملی بهره‌وری است.

این جشنواره متشکل از پنج مسابقه شامل مسابقه ملی بهره‌وری، مسابقه ملی تجربه‌های موفق، مسابقه بهترین محل برای کار، مسابقه ملی بهینه‌کاوی و مسابقه ملی توان اجرایی سازمان‌هاست و بنگاه‌های اقتصادی که در مجموع ۷۵۰ امتیاز کسب کنند، موفق به دریافت تندیس ملی بهره‌وری می‌شوند؛ اتفاقی که در دوازدهمین دوره جشنواره، برای هیچ سازمان و بنگاهی رخ نداد.

این جشنواره به عنوان یک نهاد غیرانتفاعی، امکان ارایه کارنامه بهره‌وری بنگاه‌های اقتصادی را به صورت رایگان فراهم کرده است که شامل اندازه‌گیری شاخص‌های مهم بهره‌وری و مقایسه رشد آنها با میانگین صنعت و اهداف رشد بهره‌وری در برنامه ششم توسعه است.

در مراسم اختتامیه دوازدهمین دوره جشنواره ملی بهره‌وری ۱۸ پروژه از ۱۲ بنگاه اقتصادی به عنوان «تجربه‌های موفق» اعلام و با اعطای لوح از آنها تقدیر شد. این پروژه‌ها عبارتند از راه‌اندازی پلتفرم جامع خدمات مکان‌محور بسپر در شرکت امدادخودرو ایران، مهندسی پایه بازیافت متانول در پتروشیمی زاگرس،‌ کاهش مصرف قراضه در شارژ فلزی کوره‌های قوس الکتریکی و ایجاد و راه‌اندازی تبلت صنعتی در فولاد هرمزگان جنوب (دو پروژه)، اصلاح و به‌روزرسانی نرم‌افزار و firmware بردهای کنترلی درایوهایABB، مهندسی معکوس سیستم کنترل احتراق و ساخت نرم‌افزار پایش مصرف سوخت در کوره‌های پیشگرم، ارتقا و بومی‌سازی سیستم اتوماسیون ماشین برش هواگاز و افزایش راندمان تولید ورق‌های آلیاژی و API  با طراحی و اجرای روش نورد batch سه تایی در فولاد اکسین خوزستان (چهار پروژه)، راه‌اندازی مزرعه شماره سه مرغ تخمگذار تجاری از شرکت سیمرغ، پروژه احداث کارخانه کنستانتره فاز۴ و رمق‌گیری از باطله کارخانجات کنستانتره از مجتمع صنایع ومعادن احیا سپاهان (دو پروژه)، بهبود کیفیت و کاهش هزینه‌های تولید با استفاده از نشاسته کاتیونی داخلی در کاغذهای سفید و افزایش تولید (خرده‌چوب) چیپس، کاهش توقفات و ضایعات واحد تولید خرده‌چوب با اصلاح و جابجایی در شرکت چوب و کاغذ مازندران (دو پروژه)، شاتل شدن ایستگاه محفظه موتور خط تولید بدنه تیبا از گروه خودروسازی سایپا، سامانه جامع هوشمند ارائه خدمات بیمه‌ای با استفاده از QRCODE از بیمه کوثر، افزایش بازده استخراج ماده موثره نوسکاپین از شیره تریاک از شرکت تولید مواد اولیه داروپخش، تولید محصول رمدسیویر از شرکت داروسازی سبحان انکولوژی و بهبود پارامترهای عملیاتی جهت افزایش تولید نرمال پارافین واحد مولکس از شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران.

در مسابقه ملی بهینه‌کاوی تنها پروژه ساخت ‌ماشین‌آلات تخصصی و مکانیزه نصب خطوط ریلی از شرکت جنرال مکانیک موفق به دریافت لوح تقدیر شد. هم‌چنین در این مسابقه ارایه پروژه تولید مواد موثره دارویی ضد ویروس با اولویت بالا از شرکت تحقیقاتی و مهندسی توفیق دارو شایسته تقدیر شناخته شد.

در مسابقه بهترین محل برای کار شرکت نفت پارس موفق به دریافت لوح تقدیر شد و شرکت چوب و کاغذ مازندران سپاس‌نامه این مسابقه را دریافت کرد. هم‌چنین در مسابقه برترین توان اجرا شرکت چوب و کاغذ مازندران لوح تقدیر و شرکت نفت پارس سپاس‌نامه دریافت کردند. در نهایت این که در این دوره هیچ یک از شرکت‌ها موفق به دریافت تندیس جشنواره نشد.

ارزیابی و تقدیر از پروژه‌های ارتقای بهره‌وری در بنگاه‌ها

...

...

همفکری بخش‌خصوصی کشاورزی در مورد سیاست‌های برنامه هفتم توسعه

در بیستمین جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، سیاست‌های کلی اقتصادی و زیربنایی …