سه شنبه , ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

پیش بینی افزایش فساد اقتصادی در ایران و اهرم مقابله‌ای شفافیت و مدیریت تعارض

حسن فروزان فر تحلیلگر اقتصادی گفت:اگر لایحه «شفافیت» و «مدیریت تعارض منافع» تصویب و در نهاد‌های مهم کشور اجرایی شوند، فضای فساد آلود اقتصاد تا حدودی پاک می‌شود.
شعار سال: حسن فروزان فر تحلیلگر اقتصادی، تغییر و تحولات غیر منتظره در متغیرهای اصلی اقتصاد ایران را عامل اصلی گسترش فسادهای اقتصادی در کشور دانست و گفت: فضای اقتصاد ما فضای توسعه نیست و متاسفانه گرفتاری های معیشتی و اقتصادی باعث شده همه عموم جامعه درگیر شوند و زمینه های توجه و علاقمندی به موضوعات فساد در گروه های مختلف اجتماعی توسعه یابد که اگر نسبت به این مساله بی توجه باشیم، در آینده باید منتظر اضافه تر شدن این خطاها باشیم.

وی معتقد است: اگر لایحه «شفافیت» و «مدیریت تعارض منافع»  تصویب و در نهادهای مهم کشور اجرایی شوند، فضای فساد آلود اقتصاد تا حدودی پاک می شود.

حسن فروزان فر، عضو هیئت مدیره انجمن مدیریت کیفیت و عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران، در گفت وگو با شفقنا، درباره چالش های فساد اقتصادی که در بدنه اقتصاد رخنه کرده، پاسخ داد: موضوع اقتصاد جنبه ها و آثار مختلفی دارد که اگر بخواهیم طبقه بندی و تقسیم بندی کنیم در واقع عمده فسادهایی که در حوزه های مختلف به وجود می آید، فساد اقتصادی است. این نکته را نیز اشاره کنم اغلب فعالیت هایی که آلودگی در آن وجود دارد آثار اقتصادی نیز در آن دیده می شود، اما برخی از اتفاقات و فسادها آثار اقتصادی عمیق تر و بزرگ تری دارد به گونه ای که می توان آن ها را به صورت مجزا و ویژه به عنوان فساد اقتصادی نام برد.

وی ادامه داد: به نظر من، مهمترین سوال این است که ریشه های شکل گیری فسادهای اقتصادی کجاست؟ به نظر می آید اگر منصفانه به موضوع نگاه کنیم آنچه که زمینه ساز این نوع از خطاها بوده تغییر و تحولات غیر منتظره در متغیرهای اصلی اقتصاد ایران بوده است. در هر جای دیگری از دنیا هم اگر قرار باشد که این حجم از تغییر و تحولات غیرقابل پیش بینی و همراه با فرصت های خاص در زمینه دسترسی به منابع خاص فراهم باشد باید منتظر این نوع اقتصاد در فضای اداری و اقتصادی کشور باشیم.

عضو هیئت مدیره انجمن مدیریت کیفیت و عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران بر این بارو است که تحولات مختلفی در زمینه نرخ ارز، در زمینه سهمیه ها و مجوزها، در زمینه زمان و شکل دسترسی به دیتا در کشور ما به وجود می آید که هرکدام از این ها در کنار یکدیگر دست به دست هم می دهند و یک فرصت خاص در زمینه شکل گیری یک فساد اقتصادی یا طیفی از فسادهای اقتصادی را فراهم می کنند.

او در پاسخ به این پرسش که گره اصلی اقتصاد ما در کجاست که به راحتی فساد ایجاد می شود گفت: گره که زیاد داریم. بحث شفافیت است که به خوبی اجرایی نمی شود و همین امر زمینه فساد را ایجاد می کند. آنچه که می تواند این نوع از تحولات را به وجود آورد و کنترل کند، موضوع شفافیت است که شاهد بودیم لایحه جامع شفافیت در دولت آقای روحانی تهیه و تقدیم مجلس شد اما در مجلس جدید تا به امروز اعلام وصول نشده و کار متوقف باقی مانده است. لایحه شفافیت قرار بود زمینه های دسترسی به اطلاعات، آن هم صورت کامل و قابل تحلیل برای عموم را فراهم بیاورد که این محدود به یک دستگاه خاص هم نباشد.

فروزان فرد تصریح کرد: مسئله بعدی ما مدیریت موقعیت های تعارض منافع است. ما در حوزه های مختلف حاکمیت، در دولت و ارکانش، در مجلس شورای اسلامی و حتی در قوه قضائیه و قسمت های مختلف دیگر دچار موقعیت های تعارض منافع هستیم. این موقعیت ها باید شناسایی و مدیریت شوند. یک لایحه دیگری هم به عنوان لایحه مدیریت تعارض منافع آماده و تقدیم مجلس شد ولی به خوبی رسیدگی در این موضوع دیده نشد. براین باور هستم که اگر این دو لایحه به خوبی اجرایی شود و به راحتی از آن عبور نشود می تواند در سر و سامان دادن فساد آلود اقتصاد کمک بزرگی کند.

او در پاسخ به این پرسش که با روند فعلی آینده اقتصادی کشور به چه سمت و سویی خواهد رفت؟ گفت: ما باید بپذیریم که در یک شرایط پیچیده اقتصادی زندگی می کنیم و می دانیم که سالیان دراز است که به خاطر موضوعات تحریمی و دیگر موضوعاتی که از بیرون به ما تحمیل می شود، نمی توانیم در بسیاری از موارد حداقل های اداره حرفه ای تر و کارآمدتری را شکل دهیم و اقتصادی که داریم هم تحت فشار غیر قابل پیش بینی قرار گرفته است. فضای اقتصاد ما فضای توسعه نیست و متاسفانه گرفتاری های معیشتی و اقتصادی باعث شده همه عموم جامعه درگیر شوند و زمینه های توجه و علاقمندی به موضوعات فساد در گروه های مختلف اجتماعی توسعه یابد. نکته مهم اینکه همین گرفتاری ها باعث می شود که درآمدها محدودتر و هزینه های متنوع در زمینه های مختلف به وجود آید که اگر توجه در این زمینه ها نداشته باشیم باید منتظر اضافه تر شدن این خطاها باشیم.

این تحلیلگر اقتصادی در پایان تصریح کرد: مدیریت ما نباید به گونه ایی باشد که بتواند فرصت های رانت آلود برای گروه های مختلف را شکل بدهد. متاسفانه در حال حاضر در جامعه زمینه رانت آلود و فساد در تمامی زمینه ها از جمله اقتصاد رخنه کرده است و شاهد افزایش آن هستیم.

...

استفاده از توصیه‌نامه‌های ICC در تقویت نظام نظارتی تشکل‌ها

کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران در گام جدیدی از فعالیت‌ها، بررسی …